Стажування, навчання, робота у Франції: перспективи студентів та випускників ЦНТУ

У понеділок, 13 листопада ЦНТУ відвідала делегація Федерації обмінів Франція-Україна (FEFU) на чолі із головою асоціації «Співробітництво Пуату-Шарант - Україна» Філіпом Жене. Під час зустрічей гостей із ректором університету, професором Михайлом Черноволом і проректором із наукової роботи, професором Олександром Левченко, було підбито підсумки дебютного року співпраці між нашим навчальним закладом та FEFU, а також обговорено напрями розширення співробітництва, зокрема – магістерські програми навчання студентів або випускників сільськогосподарських, технічних або економічних спеціальностей ЦНТУ в французьких аграрно-технічних вищих школах.

Співпраця Центральноукраїнського національного технічного університету із Федерацією обмінів Франція-Україна розпочалася у грудні 2016 року, коли представники FEFU вперше приїхали до нашого навчального закладу представити студентам свої програми стажування. Вже навесні поточного року в університеті було реалізовано унікальний проект курсу інтенсивного вивчення французької мови, який читав викладач-волонтер із Парижу, професор університету Сорбонна Ів Валля, після чого влітку четверо студентів ЦНТУ (поки що четверо) розпочали багаторівневе стажування за програмами FEFU.

У вересні 2017 року доцент кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету Лариса Сало, яка є одним із кураторів в університеті програми співробітництва між ЦНТУ та Федерацією обмінів Франція-Україна, відвідала щорічну конференцію FEFU, яка присвячена підведенню сезонних підсумків програм стажування Федерації обмінів Франція-Україна. Оскільки на таких конференція збирається дуже багато французьких компаній або установ - партнерських організацій FEFU, під час цих заходів Лариса Сало вивчила варіанти розширення баз стажування або навчання у Франції студентів ЦНТУ. У підсумку досягнуто домовленостей про можливість навчання студентів або випускників сільськогосподарських, технічних або економічних спеціальностей Центральноукраїнського національного технічного університету в групі французьких агротехнічних вищих навчальних закладів. Перш за все, це «Вища школа сільського господарства у місті Анже» (Ecole Superieure d'Agricultures - Angers Loire) та «Політехнічний інститут Ля-Саль Бове» (Institut polytechnique LaSalle Beauvais).

Як повідомив під час зустрічі із керівництвом ЦНТУ представник Федерації обмінів Франція-Україна, голова асоціації «Співробітництво Пуату-Шарант - Україна» Філіп Жене, навчання у магістратурі цих вищих шкіл для українських студентів, що пройшли хоча б один рівень стажування від FEFU та відповідають вимогам прийому на навчання, є спонсорованим з боку французьких агропромислових компаній. Французькі компанії сплачують найбільш вартісні статті видатків: безпосередньо навчання, практичні роботи, проживання. Також компанія-спонсор, за умови успішного завершення навчання в магістратурі французької вищої школи, надає роботу за спеціальністю.

Навчання у Франції триватиме два - два з половиною роки, поступати до магістратури вищезазначених вищих шкіл зможуть випускники бакалавріату або магістратури ЦНТУ віком до 26 років (але все ж таки краще після магістратури, буде більше часу підготуватися – прим.) спеціальностей, пов’язаних із агрономією, екологією, інженерією, економікою.

Проте претенденти мають відповідати дуже серйозній вимозі по володінню іноземними мовами: рівень англійської та французької, мінімум, В2, підтверджений відповідними міжнародними сертифікатами.

По завершенню магістратури «Вищої школи сільського господарства у місті Анже» або «Політехнічного інституту Ля-Саль Бове» компанії-спонсори навчання сприятимуть працевлаштуванню на власних підприємствах, які базуються як на території Франції, так і на територіях інших країн Європи, в тому числі – в Україні.

На думку ректора Центральноукраїнського національного технічного університету, професора Михайла Черновола, результати першого року співпраці між ЦНТУ та Федерацією обмінів Франція-Україна дуже гарні, особливо можна відзначити курс інтенсивного вивчення французької мови, який викликав надзвичайно великий інтерес у студентів нашого навчального закладу.

Як розповів Філіп Жене, ЦНТУ знову потрапив до групи українських університетів, в яких Федерація обмінів Франція-Україна організовуватиме «інтенсиви» французької мови. Загалом, FEFU співпрацює із 22 закладами вищої освіти України, проте FEFU має лише близько 10 викладачів-волонтерів, які ведуть курси французької для іноземців. Перевага в організації курсів надається тим українським університетам, які реально готують студентів для подальшого стажування за програмами Федерації обмінів Франція-Україна. Особливо FEFU цінує українських студентів, що проходять декілька рівнів стажування, а не зупиняються після першого рівня.

Отже, передбачається, що навесні 2018 року FEFU делегує до ЦНТУ на курси інтенсивного вивчення французької мови викладача-волонтера із Франції, існує навіть чимала вірогідність того, що це знову буде професор університету Сорбонна Ів Валля.

Після обговорення підсумків першого року співпраці між ЦНТУ та Федерацією обмінів Франція-Україна, делегація французів провела зустріч зі студентами нашого навчального закладу, зробивши для них презентацію програм стажування FEFU.

Як вже повідомлялось, ці програми розподілено на чотири рівні «складності».

Рівень І – проживання протягом двох місяців у сім’ї керівника стажування та ознайомлення із повсякденним та професійним життям французької родини. Найголовніше мета такого стажування – вдосконалення рівня французької мови. (Але якщо рівень французької недостатній для переходу на другий рівень, рівень 1 може бути повторено).

Рівень ІІ – стажування у вигляді роботи протягом двох-трьох місяців у фермерських господарствах, на сільськогосподарських підприємствах, підприємствах галузі переробки та виготовлення сільськогосподарської продукції, на підприємствах ландшафтного дизайну, в готелях та інше. (Знов таки, другий рівень може бути повторено до переходу на більш високий рівень.)

Рівень ІІІ (для магістрантів) – стажування протягом трьох-шести місяців на одному із франко-українських підприємств, з якими співпрацюють асоціації Федерації обмінів Франція-Україна, з можливістю подальшого влаштування студентів на франко-українських підприємствах.

Рівень ІV – навчання у французькому вищому навчальному закладі, у тому числі, за рахунок грантів або стипендій.

Як зауважив Філіп Жене, перехід між рівнями здійснюється за підсумками розгляду звітів студентів-стажистів, які вони пишуть французькою, де описують, як проходило стажування, що вони робили, де були, як проводили час, а також за результатами оцінювання роботи студентів з боку керівників стажування. Для FEFU важливо, коли студент почергово проходить усі етапи стажування, крокуючи з рівня на рівень, поліпшуючи свої знання мови, відкриваючи для себе новий досвід роботи та підвищуючи власний рівень професійної діяльності.

Після французької презентації студентка ЦНТУ Олена Федорченко, одна зі слухачів курсу інтенсивного вивчення французької мови, які навесні читав професор з Парижу Ів Валля, поділилася із колегами-студентами власними враженнями та спогадами про стажування влітку 2017 року за програмою Федерації обмінів Франція-Україна.

© 2022 KNTU