Студенти КНТУ навчатимуться у французькому аграрному ліцеї

Кіровоградський національний технічний університет та приватний аграрний ліцей Етьєна Готьє «Ресен» (Франція) підписали угоду про співробітництво, яка передбачає, у тому числі, обмін студентами. Витрати студентів КНТУ на навчання та проживання в ліцеї «Ресен» бере на себе французький навчальний заклад.

Аграрний ліцей Етьєна Готьє «Ресен» (французькою: Lycee Agricole Prive Etienne Gautier Ressins) – навчальний заклад з більш, ніж 90-річною історією. Він належить до системи французької професійної вищої освіти «короткого циклу» – навчання триває два роки, по закінченню ліцею випускники отримують диплом BTS (brevet de technicien superieur) – диплом про вищу технічну освіту. Професійна вища освіта «короткого циклу» користується значним попитом серед молоді у Франції, тому що надає можливість реального працевлаштування.

Ліцей «Ресен» розташовано за містом, на території замку Шато де Ресен, в департаменті Луара (відстань від адміністративного центу департаменту, міста Сент-Етьєн складає приблизно 80 км). Ліцей має власні невеликі сільськогосподарські та переробні виробництва, де працюють студенти, вдосконалюючи свої практичні навички.

Налагодженню зв’язків між Кіровоградським національним технічним університетом та приватним аграрним ліцеєм Етьєна Готьє «Ресен» допоміг президент асоціації «Кі-Fгаnсе» Жан-Ів Ларвор (перші дві букви назви асоціації «Кі» – від «Кіровоград» французькою). Більше 15 років асоціація «Кі-Fгаnсе» займається організацією стажувань студентів українських ВНЗ у Франції, а КНТУ є одним з ключових партнерів асоціації в напрямку міжнародного співробітництва. Одного разу Жан-Ів Ларвор запропонував ліцею «Ресен» взяти на стажування або навчання студента КНТУ.

«Наш ліцей ще з 2007 року співпрацює з українським училищем в Заболотному, – розповідає директор приватного аграрного ліцею Етьєна Готьє «Ресен» Франк Русьє. – Потім ми знаємо, що ваш університет співробітничав з ліцеєм Клермон-Ферану, тому що ваші студенти, які там перебували, приїжджали до нашого ліцею. Це недалеко, дорога від «Ресену» до Клермон-Ферану займає усього одну годину. Коли Жан-Ів Ларвор спитав, чи не згодні ми взяти на стажування українських студентів з Кіровограда, ми познайомились з вашим університетом, вашими студентами і справа пішла. Зараз в ліцеї «Ресен» вже навчається студентка КНТУ Ольга Федорченко і ми готові прийняти на навчання ще декілька ваших студентів». 

Відповідну угоду між навчальними закладами було підписано під час візиту делегації аграрного ліцею Етьєна Готьє «Ресен» до Кіровоградського національного технічного університету. Після завершення протокольної частини перемовин представники французького ліцею: директор і викладач економіки Франк Русьє, викладач рослинництва Клод Фарабе, викладач інформатики і куратор роботи з іноземними студентами Марі-Аньє Русьє провели співбесіду з кандидатами від КНТУ на участь у цій міжнародній програмі.

Отже, умовами договору передбачено можливість навчання студентів Кіровоградського національного технічного університету у приватному аграрному ліцеї Етьєна Готьє «Ресен» терміном два роки (тобто, повний термін навчання). Навчання складається з теорії та практики. Якщо невдовзі з'явиться система взаємозаліку кредитів за навчальними дисциплінами і студенти КНТУ вже матимуть необхідну кількість кредитів за предметами, які також викладаються в ліцеї «Ресен», то такі студенти зможуть поступити відразу на другий курс французького ліцею і продовжити навчання за програмою BTS (brevet de technicien superieur).

«Навчання, проживання, харчування у нашому навчальному закладі для українських студентів безкоштовне протягом усього часу їхнього перебування у Франції, – розповідає директор ліцею «Ресен» Франк Русьє. – Все це ми оплачуємо самі. На студентові залишаються транспортні витрати на дорогу з України до Франції та у зворотному напрямку. Чому безкоштовне? По-перше, це пов’язано з історією нашого навчального закладу. На таких умовах ми вже вісім років працюємо з училищем Заболотного (Заболотненське вище професійне училище №31, Вінницька область – прим.), зараз на таких умовах в нашому ліцеї навчаються чотири студенти з України, і тепер ми не можемо змінювати умови. По-друге, це пов’язано з відношенням до України. Ліцей «Ресен» – приватний навчальний заклад, наш бюджет формується з різних джерел, зокрема: це пожертви від меценатів, надходження від регіону тощо. Якась частина витрат на навчання українських студентів буде компенсована урядом Франції, проте більшу частину ліцею заплатить з власних коштів. Це обумовлено контрактом, який ми підписали з КНТУ, і ми будемо діяти відповідно контракту».

Аграрний ліцей Етьєна Готьє «Ресен» готує фахівців технічного та економічного (комерційного) спрямування для підприємств, які займаються вирощуванням та переробкою сільськогосподарської продукції. Наприклад, на відділенні тваринництва студентів навчають окремо вирощуванню та переробці продукції, окремо – продажу, збуту продукції. Навчання, звісно, відбувається французькою мовою. Знати англійську мову також не завадить, оскільки досить багато навчальної літератури видається англійською (до того ж у ліцеїстів окремих спеціальностей передбачена практика в Англії, на партнерських підприємствах навчального закладу), проте головна мова навчання – французька. Відповідно, студенти КНТУ, які виявили зацікавленість у цьому проекті, мають час удосконалити свою французьку до початку наступного навчального року.

«Мова йде про набір студентів КНТУ у вересні 2016 року, – каже директор ліцею «Ресен» Франк Русьє. – Зараз я не можу точно сказати, скільки саме ваших студентів ми візьмемо на навчання. Але, зрозумійте, ми не будемо створювати окремий клас лише з українських студентів. Ми хочемо зробити так, щоб ваші студенти були інтегровані в загальні класи, у французьке суспільство. Це потрібно самим студентам.

Для того, щоб ваші студенти мали можливість підготуватися та адаптуватися до навчання та життя в ліцеї, до французької мови ми готові взяти їх на стажування на три місяці перед навчанням. Протягом стажування передбачені курси французької мови і ці курси для студентів безкоштовні. В першій половині дня стажисти відвідують звичайні зайняття в ліцеї, навіть якщо вони не все ще розуміють. А після обіду вони вчать мову разом зі школярами, юнаками 12-ти років. Діти вживають простішу мову, тому такому середовищі людині легше вчити іноземну мову. Крім того, серед попечителів ліцею є четверо сімей, які приймають студентів до себе на курси французької мови, і це також безкоштовно. Стажисти три місяці знаходиться в ліцеї, практично, живуть життям навчального закладу. Але це тільки підготовка до навчання. Після стажування ми переконуємось у здібностях кожного окремого студента, а студент обирає спеціалізацію, за якою він хотів би навчатися. Хоча таке стажування на є обов’язковим, для ліцею, звичайно, краще попередньо побачити людину в роботі, як вона вчиться і як працює, побачити сильні та слабкі сторони».

За підсумками співбесіди представників аграрного ліцею Етьєна Готьє «Ресен» зі студентами Кіровоградського національного технічного університету було визначено попередній перелік кандидатів безпосередньо на навчання у французькому ліцеї, інших претендентів запросять на тримісячне стажування напередодні наступного навчального року.

Докладніше про програми стажування у Франції студенти КНТУ можуть дізнатися у Відділі міжнародних відносин.

© 2022 KNTU