Європейський центр впровадження нових технології у агровиробництво: відкриття незабаром

Минулого тижня Центральноукраїнський національний технічний університет узгодив дорожню карту діяльності «Експертного центру», який створюється на базі університету в рамках участі нашого навчального закладу в проекті Європейського Союзу ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості».

Майже рік тому Центральноукраїнський національний технічний університет став одним з учасників міжнародного проекту за програмою ЄС ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD). Мета даного проекту – розвиток потенціалу університетів як складової частини агропромислових кластерів. До складу проекту UniClaD входять 22 організації: університети, наукові установи, сільськогосподарські підприємства Литви, Польщі, Австрії, Іспанії, Угорщини, Італії, України, Молдови, Азербайджану. Серед учасників проекту від України є два представника Кіровоградщини: Центральноукраїнський національний технічний університет та Інститут сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України.

Відповідно до своєї частини програми, Центральноукраїнський національний технічний університет працюватиме над створенням «Експертного центру», який спеціалізуватиметься на запровадженні інноваційних технологій в сільському господарстві. Партнером ЦНТУ у цій роботі є Інститут сільського господарства Степу НААН України.

25 червня минулого року під час «Дня поля» на базі Інституту сільського господарства Степу НААН України представники організацій-учасників проекту: проректор ЦНТУ із наукової роботи, професор Олександр Левченко, доцент кафедри загального землеробства ЦНТУ Лариса Сало, старший викладач кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Ілона Царенко, а також директор ІСГС НААН Ігор Семеняка представили міжнародну програму UniClaD.

Потім, 16 липня в Кіровоградській обласній державній адміністрації відбулась масштабна презентація міжнародного проекту ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості».

На початку проект мав визначений графік робіт. Але з відомих причин весь останній рік більша частина заходів за проектом проводилась онлайн.

«Карантин призвів до того, що деякі оффлайн заходи, які мали відбутися за нашим проектом, відкладено або видозмінено, – розповідає менеджер проекту «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості», доцент кафедри загального землеробства ЦНТУ Лариса Сало. – Ще минулого року на початку квітня у Києві мали зібратися представники всіх організацій-учасників консорціуму, у тому числі з-за кордону, для того, щоб обговорити план дій щодо проекту. Цю зустріч ми провели онлайн (ми називаємо такі онлайн-заходи «мітинг»).

В рамках проекту заплановано три навчально-практичні тренінги для учасників консорціуму: в Азербайджані, у місті Гянджа, де розташований університет – один з учасників проекту; в Іспанії, у місті Вальядолід; та в Україні, у Білій Церкві на базі Білоцерківського національного аграрного університету.

Наш проект розрахований на три роки (але його можуть продовжити), коли карантинні обмеження щодо подорожей буде пом’якшено, тренінги обов’язково відбудуться, як заплановано. Це для нас дуже важливо, оскільки без таких навчальних поїздок, без обміну досвідом на практиці, без вивчення роботи кластерів нам буде складно виконати практичну частину програми. Мета цього проекту полягає у тому, що наші іноземні партнери фактично навчають нас на прикладі кластерів, які у них вже є, на прикладі того, як подібні програми працюють в країнах ЄС. Завдання країн, які у даному проекті виступають у ролі учнів: України, Молдови, Азербайджану – вивчити досвід й перейняти успішні практики.

Минулого року ЦНТУ та Інститут сільського господарства Степу провели два інформаційні оффлайн заходи на тему проекту ЕРАЗМУС+ UniClaD: «День поля» та круглий стіл в Облдержадміністрації, але переважна частина заходів все ж таки проходила онлайн: протягом року ми взяли участь у майже 15 мітингах учасників консорціуму. На таких мітингах закордонні учасники проекту роблять презентації про те, як працюють кластери в їхніх країнах, а ми вивчаємо досвід створення та діяльності кластерів. Вже зробили презентації Іспанія, Італія, Австрія, Польща, Угорщина, Литва. Також на мітингах обговорюється хід виконання наших зобов’язань за проектом».

Минулого тижня під час чергового мітингу координатори консорціуму від Литви та України представляли дорожню карту створення експертних центрів та проекти нормативних модельних документів, що становлять правову базу для таких центрів. Один з них в рамках програми ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» вже створюється на базі Центральноукраїнського національного технічного університету.

«Завдання «Експертного центру» та лабораторії при центрі – співпраця зі стейкхолдерами із метою впровадження інноваційних технологій, – розповідає доцент кафедри загального землеробства ЦНТУ Лариса Сало. – До роботи центру має бути залучено якомога більше людей: студентів, науковців, підприємців. На базі «Експертного центру» виконуватимуться дипломні роботи, магістерські проекти, дисертаційні тематики, наукові дослідження. Підприємства зможуть звертатися до нас із питаннями, які стосуються, перш за все, сільськогосподарського виробництва та впровадження на підприємствах наукових розробок.

Наприклад, вони можуть замовити повний аналіз грунтів їхнього господарства. Лабораторія при «Експертному центрі» займатиметься діагностикою грунтів, діагностикою живлення рослин в сільському господарстві відповідно до нашого напряму за даним проектом: інноваційні технології в сільськогосподарському виробництві.

Вони можуть замовити розробити рекомендації по набору культур, рекомендації по агротехнологіям вирощування певних культур й так далі. Вони можуть звернутися із пропозицією підготувати для їхнього підприємства потрібного спеціаліста (із переліку спеціальностей, які є в університеті). Університет враховуватиме вимоги замовника при підготовці фахівців в рамках проекту UniClaD.

Важлива деталь: для стейкхолдерів проекту ЕРАЗМУС+ замовлення є безкоштовними, всі роботи виконуватимуться за рахунок проекту. Єдина вимога до стейкхолдерів – укладення письмового договору із партнерською організацією консорціуму. До речі, по завершені проекту лабораторна база залишиться в ЦНТУ, потім можна буде виконувати дослідження на контрактних умовах».

Як вже повідомлялось, у заходах проекту ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» наш університет представляють проректор із наукової роботи, професор Олександр Левченко, доцент кафедри загального землеробства ЦНТУ Лариса Сало, викладач кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Ілона Царенко.

Відповідно до затвердженої минулого тижня дорожньої карти створення експертних центрів (вони відкриються у кожному з університетів України, Молдови, Азербайджану, які є учасниками проекту UniClaD), остаточне редагування правової бази та оснащення приміщень центрів обладнанням має відбутися протягом березня-травня 2021 року. Наразі тривають тендери на закупівлю обладнання для «Експертного центру» ЦНТУ. Про його відкриття буде повідомлено додатково.

© 2022 KNTU