Презентація проекту ЕРАЗМУС+ UniClaD на Аграрній раді Кіровоградської ОДА

Представники Центральноукраїнського національного технічного університету взяли участь у першому засіданні Аграрної ради при Кіровоградській облдержадміністрації, яке відбулось 16 березня на базі Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України. Під час семінару, які підсумовував засідання ради, аграріям презентували проект Європейського Союзу ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD), серед виконавців якого від України – ЦНТУ та Інститут Степу.

Аграрна рада при Кіровоградській облдержадміністрації створена за ініціативи голови КОДА Андрія Назаренка. У першому засіданні ради взяли участь сільгоспвиробники області, представники обласної влади: Андрій Назаренко, голова обласної ради Сергій Шульга, директор департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської ОДА Марія Чорна; представники правоохоронних та податкових органів; представники Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України та Центральноукраїнського національного технічного університету.

Нагадаємо, ЦНТУ та Інститут степу є учасниками міжнародного проекту ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості», загалом, до складу консорціуму входять 22 організації: університети, наукові установи, сільськогосподарські підприємства Литви, Польщі, Австрії, Іспанії, Угорщини, Італії, України, Молдови, Азербайджану. Координаторами проекту UniClaD в ЦНТУ є проректор із наукової роботи, професор Олександр Левченко, доцент кафедри загального землеробства ЦНТУ Лариса Сало, старший викладач кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Ілона Царенко.

Під час свого виступу на пленарному засіданні Аграрної ради директор Інституту сільського господарства Степу НААН України Ігор Семеняка розповів про наукову складову інноваційного розвитку агропромислового комплексу Кіровоградщини та співпрацю наукового закладу із європейськими фундаціями, зокрема про проект ЕРАЗМУС+. На думку Ігоря Семеняки, сталість розвитку агропромислової галузі може забезпечити лише науковий підхід, зважений з економічної точки зору. Інститут Степу пропонує аграріям дослідження в напрямку розробки систем землеробства; вдосконалення технологій вирощування с/г культур; створення та випробування нових сортів сої, ячменю, еспарцету, гібридів кукурудзи тощо; розробки перспективних напрямів та моделей сталого розвитку галузей рослинництва та тваринництва. Деякі дослідження виконуються у співпраці із ЦНТУ.

По завершенні Аграрної ради розпочався семінар на тему «Особливості проведення комплексу весняно-польових робіт в умовах 2021 року», а відкрила семінар доповідь завідувача кафедри загального землеробства ЦНТУ, професора Миколи Мостіпана «Прогнози щодо формування врожаю зернових культур посівами озимої пшениці в умовах 2021 року».

Потім менеджер проекту UniClaD, доцент кафедри загального землеробства ЦНТУ Лариса Сало розповіла учасникам семінару про програму ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» та про майбутній Експертний центр, що створюється на базі ЦНТУ в рамках даного проекту.

Як розповіла Лариса Сало, Експертний центр на базі ЦНТУ пропонуватиме аграріям лабораторні та наукові дослідження. Для агропідприємств, які долучаються до роботи проекту, дослідження виконуються безкоштовно.

Зокрема, це можуть бути дослідження з метою вдосконалення технологій вирощування с/г культур, способів обробітку ґрунту за ресурсозберігаючими технологіями, вибору гібридів чи сортів та інше. Аналітичне обстеження ґрунтів та культур (наприклад, визначення вмісту елементів живлення в ґрунті та в рослинній продукції), надання консультацій із використання результатів обстежень.

Учасники проекту від України отримають можливість співпрацювати та укладати контракти із закордонними агропідприємствами або університетами, які входять до даного консорціуму. Також українські сільгоспвиробники можуть приймати на стажування студентів із країн ЄС.

На базі Експертного центру ЦНТУ готуватимуть спеціалістів на замовлення агропідприємств регіону.

Загалом, кінцевою метою проекту ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» є створення та функціонування в регіонах України агропромислових кластерів. До роботи кластерів потрібно залучити якомога більше сільськогосподарських підприємств Кіровоградської області, тому координатори проекту відкриті для пропозицій співпраці від аграріїв нашого регіону.

© 2022 KNTU