Погляд «відкритими очима» на систему цінностей в освіті та суспільстві

На запрошення Краківського економічного університету представники ЦНТУ: проректор із наукової роботи, професор Олександр Левченко і декан факультету економіки та менеджменту Володимир Зайченко відвідали економічний саміт Open Eyes 2018, який відбувся в Кракові минулого місяця. Головна тема Open Eyes Economy Summit 2018 – економіка, заснована на соціальних цінностях та соціальній відповідальності.

Економічний форум Open Eyes у Кракові проходив вже втретє. Традиційно в таких самітах беруть участь представники університетів і органів влади, представники громадських організацій та бізнесу, політики та громадські діячі, науковці та журналісти багатьох країн Європи, не лише Польщі. Цього року під час Open Eyes Economy Summit обговорювались такі теми, як соціальна відповідальність, майбутнє вільного ринку, демократія та екологія. Головна ідея OEES Krakow 2018 – нова економічна модель (як рецепт від криз), заснована на соціальних цінностях та соціальній відповідальності.

Одним зі співорганізаторів форумів Open Eyes виступає Краківській економічний університет. З лютого 2018 року наш навчальний заклад в рамках проекту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) співпрацює з Малопольською школою публічного адміністрування Краківського економічного університету. Навколо Малопольської школи публічного адміністрування КЕУ створено «Консорціум Університетів DOBRE», до складу якого увійшли заклади вищої освіти та центри підвищення кваліфікації семи регіонів України, де впроваджується проект DOBRE, в тому числі й Центральноукраїнський національний технічний університет. Завдання «Консорціуму Університетів DOBRE» – підвищення кваліфікації в сфері публічного адміністрування представників місцевого самоврядування нових об’єднаних територіальних громад (ОТГ), викладачів навчальних закладів, громадських активістів.

Отже, керівник Малопольської школи публічного адміністрування Краківського економічного університету, доктор філософії Кшиштоф Гуц виступив ініціатором запрощення представників ЦНТУ на один із найбільших в Польщі форумів – Open Eyes Economy Summit у Кракові.

На думку професора Олександра Левченка, візит представників ЦНТУ до Кракова мав велику практичну користь.

Центральноукраїнський національний технічний університет регулярно або виступає співорганізатором, або бере участь в проведенні економічних, інвестиційних форумів і конференцій в нашому регіоні (галузева сесія «Енергоефективність. Енергозбереження» муніципального інвестиційного форуму «TIME to INVEST» та Всеукраїнська спеціалізована виставка «Енергоефективність. Енергозбереження» минулого року навіть проходили в стінах ЦНТУ – прим.). Тому цікаво було подивитись як поляки облаштовують свій форум із серії Open Eyes Economy Summit.

Сама тема форуму надзвичайно актуальна для України, загалом, тренди розвитку Польщі останніх десятиріч, трансформації в сфері науки, інновацій, технологій можуть бути використані в нашій країні.

«Перше питання цьогорічного економічного саміту Open Eyes – визнання важливості цінностей, – розповідає учасник форуму, проректор ЦНТУ з наукової роботи, професор Олександр Левченко. – Як правило, для бізнес-корпорацій головне в їхній діяльності – максимальний прибуток. Але якщо компанія хоче забезпечити свій стабільний розвиток у довгостроковому періоді, вона має звертати увагу на нематеріальні активи. Що переважатиме? Суспільні цінності, цінності окремих територій чи бажання максимального прибутку?

Тут завжди потрібно шукати золоту середину. Розглянутий під час форуму досвід різних компаній свідчить: якщо компанія прагне стабільного розвитку, вона має дотримуватися певних цінностей: демократичність інституцій, прозорість процесів, демократичність думок тощо.

Саме цінності – стрижень, навколо якого сконцентровано інтереси компаній, територій та людей. Не менш важливо не лише декларувати цінності, а й дотримуватися їх. Постійне дотримання цінностей допомагає уникнути необдуманих або імпульсивних руйнівних рішень.

На саміті Open Eyes-2018 одна з 12-ти платформних дискусій «Університети як ідея» була присвячена саме ролі університетів у формуванні та дотриманні цінностей. Спікери дискусії: декан факультету громадської економіки та управління Краківського економічного університету, професор Станіслав Мазур і професор Малопольської школи публічного адміністрування КЕУ Міхал Кудлач вели мову про те, що завдання університетів – не лише навчати, а ще й виховувати, університети мають формувати і поширювати суспільні цінності. Саме в тривожні часи завдання університетів, наукової спільноти – усвідомлювати та узагальнювати напрямок руху суспільства.

Ще одне важливе питання, хто має контролювати вищу освіту: бізнес чи держава? Освіта має готувати молодь для суспільства чи для бізнесу? Якщо університети готують лише працівників для бізнесу, то що станеться з цими людьми, коли вона опиняться за межами компанії або якщо компанія десь подінеться? Звичайно, університети також повинні виховувати в громадянах певні цінності.

Поляки говорять: робота на ринок праці є лише часткою функцій системи освіти. Крім цього, освіта повинна виконувати виховну, патріотичну та інші функції, необхідні для розвитку суспільства.

Університети традиційно є носіями прогресивної думки, культури, цінностей. Університети більш орієнтовані на суспільство. Бізнес має зовсім інші функції.

Також на форумі обговорювались ідеї щодо розбудови міст, формування сучасної ідеології управління компаніями, територіями; розглядались питання сучасного управляння, інтелектуального капіталу, інвестиційної привабливості територій, культури як механізму розвитку міста, навіть питання впливу галузі ЖКГ на якість життя. Це був дуже масштабний та цікавий саміт. Ми отримали корисний досвід, який, звичайно, використаємо в своїй роботі».

В перший день візиту до Кракова представники ЦНТУ взяли участь в роботі Open Eyes Economy Summit-2018, другий день Олександр Левченко та Володимир Зайченко присвятили ознайомленню з роботою Краківського економічного університету та Малопольської школи публічного адміністрування.

Під час зустрічей з керівництвом польських навчальних закладів були обговорені проекти подальшої співпраці між ЦНТУ та Краківським економічним університетом в рамках проекту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) з підготовки фахівців для об’єднаних територіальних громад в Україні.

Також окремо розглядалося питання впровадження навчання за програмою «подвійних дипломів» ЦНТУ та Краківського економічного університету спільної українсько-польської магістратури за спеціальністю «Публічне адміністрування».

Друкованими виданнями, робочими матеріалами та досвідом форуму Open Eyes Economy Summit-2018 представники Центральноукраїнського національного технічного університету планують поділитися з працівниками профільних управлінь міськвиконкому Кропивницького, які займаються організацією подібних заходів у нашому місті.

© 2020 CNTU